Edukacja - Cykl Życia Włosa

CYKL ŻYCIA WŁOSA


 

 

Jak wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów głównym budulcem włosa jest keratyna, której dodatkową funkcją jest także formowanie warstwy chroniącej naszą skórę głowy oraz włosy. W tym samym artykule opisaliśmy także dokładniej strukturę i budowę, a także przyjrzeliśmy się bliżej procesowi zapoczątkowania wzrostu nowego włosa. Niniejszy artykuł stanowi niejako jego kontynuację i obejmuje swym zakresem informacje opisujące powtarzający się cykl życia każdego włosa, w którym możemy wyróżnić zasadniczo trzy fazy: anangenową, katagenową i telogenową.


 

Faza Anagenowa

Fazą rozpoczynającą cykl życia włosa jest faza anangenowa, która trwa średnio od dwóch do nawet ośmiu lat, przy czym w przypadku kobiet jest to zwykle sześć, a w przypadku mężczyzn cztery lata. W tym czasie komórki zawierające się w brodawce ulegają procesom gwałtownego rozmnażania się, wytwarzając przy tym łodygę włosa. Następnie łodyga, przebijając skórę głowy, wydostaje się na powierzchnię. Równolegle, zakotwiczony stosunkowo głęboko pod powierzchnią skóry korzeń włosa „wędruje” w dół w celu dostarczenia niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Od czasu trwania tej właśnie fazy zależy czy dana osoba jest genetycznie uwarunkowana do zapuszczenia długich włosów, czy też nie.


Faza Katogenowa 

Po fazie wzrostu przychodzi czas na fazę katagenową, zwaną również fazą przejściową lub fazą obumierania. Okres ten trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni i w pierwszej kolejności objawia się znacznym kurczeniem się brodawki i cebulki włosa. Komórki zaczynają stopniowo obumierać, czego konsekwencją jest rozpad korzenia. Następnie błona podstawna, otaczająca wcześniej mieszek włosowy, również zaczyna się kurczyć, powodując przy tym ruch brodawki ku górze, w kierunku wybrzuszenia. Konsekwencją opisanego wyżej procesu jest utrata zakotwiczenia włosów w skórze głowy.


Faza telogenowa 

Następnie włos przechodzi w fazę telogenową, czyli fazę spoczynku, która trwa przez około dwa – trzy miesiące. Podczas tego okresu oddzielona od korzenia brodawka pozostaje w stanie spoczynku. Z drugiej jednak strony zaczyna się przygotowywać do wyprodukowania kolejnego włosa. Ciekawostką może być fakt, iż na naszych głowach w tej fazie cyklu znajduje się około 15% wszystkich włosów. Okres telogenowy jest okresem wieńczącym cały cykl życia włosa, w miejscu którego pojawia się zalążek nowego, nieskalanego destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych włosa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl